Šéf Škody Auto Schäfer: S nedostatkem čipů pro naše auta se budeme potýkat polovinu letošního roku

Už několik týdnů se česká automobilka potýká s nedostatkem polovodičových čipů, které jsou klíčovou součástí řídicích jednotek, palubních počítačů a dalších elektronických zařízení vozů. "Problém s polovodičem přišel trochu neočekávaně. Problém, kterému čelíme, nelze vyřešit přes noc. První polovinu letošního roku se budeme pravděpodobně potýkat s nedostatkem různých dílů," připustil v rozhovoru pro CNBC šéf Škody Auto Thomas Schäfer.

Automobilka, která je součástí německého koncernu Volkswagen, má kvůli chybějícím součástkám už několik týdnů problémy s montáží nejprodávanějšího modelu Octavia a také populární Fabie. Musela dokonce již zrušit některé směny a částečně přeskupit výrobu ve svých závodech v Mladé Boleslavi a v Kvasinách na Rychnovsku. Kapacitu, která se tam uvolnila po modelech, pro které nemá dostatek čipů, využila například k navýšení produkce elektrického modelu Enyaq iV. "Snažíme se zvýšit výrobu u Enyaqu, abychom mohli provádět flexibilní změny a vyrábět více Enyaqů a o něco méně Octavií. Samozřejmě to je něco, co musíme řešit, a nevíme, zda a kdy nové dodávky dorazí. Zatím to zvládneme, ale posledních pár týdnů nebylo hezkých," přiznal Schäfer.

V našem autoservisu Vám namontujeme do vozidel zařízení na provoz LPG.Provádíme opravy a údržby zařízení na LPG v Teplicích a jeho okolí, v Ústí nad Labem, Litoměřicích, Mostě, Chomutově, Děčíně. Měříme emise vozidel s dieselovými, benzínovými i LPG motory (STK a SME). Seřízujeme geometrii kol, opravujeme brzdové soustavy a měříme a kontrolujeme kvalitu brzdové kapaliny. Provádíme výměny výfukových potrubí, výměny kloubů, čepů a řízení, výměny a prodej autoskel, opravy motorů, dekarbonizace motorů, opravy alternátorů, startérů atd. Diagnostikujeme elektronické závady vybraných značek. Plníme a kontrolujeme klimatizace. Přezouváme a vyvažujeme pneumatiky, opravujeme průpichy, dovoz nových ALU ráfků a pneu ze SRN. Provádíme autoklempířské práce jako rovnání karosérií na rovnacím rámu a opravy poškozených i zkorodovaných částí. Lakujeme karoserie i součásti. V autoservisu Jukr dále nabízíme služby jako je individuální dovoz vozidel na zakázku a nabídka již dovezených vozidel, zprostředkování povinného ručení a havarijního pojištění, odtahová služba osobních automobilů.
© 2023 JUKR s.r.o.
Prověření auta od Cebia